Plinkšiuose atidaryti šiuolaikškai įrengti globos namai senyvo amžiaus ir neįgaliems žmonėms

0
144

DSC_0270Birželio 16 d. iškilmingai atidaryti ir pašventinti Plinkšių globos namai, kur jau apsigyveno 30 senelių. Itin vaizdingoje vietoje šalia gražuolio Plinkšių ežero ir gaiviai alsuojančio, paukščių treles dovanojančio, grafo Konstantino-Broel Pliaterio dvarą juosiančio parko įsikūrusiuose, puikiai šiuolaikiškai įrengtuose Globos namuose iš viso galės apsigyventi 40 senyvo amžiaus ir neįgalių asmenų.

„Aš dabar labai daug keliauju: buvau prie dvaro, prie ežero. Esu labai laiminga, nes jaučiuosi visiems reikalinga“, – sakė tik su neįgaliųjų vežimėliu galinti judėti senolė Elena, prisipažinusi, kad Mažeikiuose jai labai trūkę gamtos, tyro oro.

„Kiek čia paukščių! Kiek paukščių! Mieste jų visai nebemačiau”, – džiugiai plojo rankomis kita Plinkšių globos namų gyventoja.

Išties naujieji Globos namai – atgaiva ir seneliams, ir darbuotojams. Čia įrengta 10 vienviečių ir 15 dviviečių kambarių, patalpos pritaikytos asmenims su negalia, įrengtas liftas, maldos kambarys (koplytėlė), kelios didesnės patalpos įvairiems gyventojų užsiėmimas vykdyti, kineziterapijos ir relaksacijos kabinetai. Prie kiekvieno kambario – higienos ir sanitarinės patalpos: dušas, tualetas. Savarankiškesni gyventojai turės galimybę, jeigu norės, patys gamintis maistą virtuvėlėje. Senoliai turi savo kiemą, kuriuo nebereikia dalintis su globos namų vaikais, todėl galės daugiau laiko praleisti gamtos prieglobstyje.

Projektas, finansuotas 2007-2013m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, vykdytas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą užtikrinant viešųjų paslaugų kokybę ir prieinamumą, kur socialinė infrastruktūra – vienas iš prioritetų. Projekto užsakovas ir vykdytojas buvo Mažeikių rajono vaikų našlaičių ir senelių globos namai, kurie Mažeikių rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T1-93 reorganizuoti padalijimo būdu – Mažeikių rajono vaikų našlaičių ir senelių globos namų pagrindu steigiant dvi biudžetines įstaigas: Bendruomeninį pagalbos vaikams centrą ir Plinkšių globos namus.

Ketvirtadienį vykusiame šventiniame renginyje simbolinę Plinkšių globos namų

atidarymo juostelę perkirpo Mažeikių rajono savivaldybės meras Antanas Tenys ir Telšių vyskupas Jonas Boruta SJ. Ekscelencija Telšių vyskupas aukojo šv. Mišias ir pašventino patalpas.

Šios įstaigos vadovė Birutė Vaičkienė džiaugėsi, kad pagaliau ilgai puoselėta svajonė turėti europietiškai įrengtas patalpas, liftą išsipildė, dėkojo gausiam būriui pagalbininkų, talkinusių įgyvendinant šį projektą.

„Kai 2011 metais Mažeikių rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą Mažeikių rajono vaikų našlaičių ir senelių globos namus pertvarkyti įsteigiant filialą Plinkšių kaime socialinės globos paslaugoms teikti senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims, mes labai nudžiugome, nes matėme viziją, kaip galėsime sukurti geresnes sąlygas mūsų gyventojams“, – prisiminimais dalinosi B. Vaičkienė.

Šventinio renginio vedėjo, Merkelio Račkausko gimnazijos mokytojo eksperto Martyno Januškos nuomone, Plinkšių žemė galbūt pati prisišaukė šiuos senyvo amžiaus žmones globosiančius namus. Mat, dar 1929 metais 17 ha dvaro žemės buvo paskirta Sedos Šv. Vincento parapijos draugijai seneliams globoti.

„Jeigu istorija tokia, tai gal todėl mūsų rajono vadovai žinodami, kad kažkada buvo nukirpta pagarbos seniems žmonėms linija, nusprendė čia itin patogiai juos apgyvendinti“, – svarstė M. Januška.

Savivaldybės mero A. Tenio teigimu, pradžią paieškoms, kur įkurdinti Mažeikių rajono vaikų našlaičių ir senelių globos namuose gyvenančius senolius, davė Vyriausybės bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimai tam tikslui panaudoti ES struktūrinių fondų lėšas.

„Kai sužinome, kad lėšos bus, tada priimtas Tarybos sprendimas. Tarėmės su labai daug kuo. Klausėme Plinkšių bendruomenės nuomonės – ji pritarė. Seneliai abejojo, svarstė, kad gali būti nepatogu, gydytojai jų nepasieksią. Tačiau sprendimas buvo bendras. Džiaugiuosi, kad projektas baigtas, seneliai patenkinti. Puiku, kad surinktas puikus kolektyvas. Labai noriu, kad čia visiems būtų patogu, gera, kuo mažiau skausmo ir kuo daugiau šypsenų, dainų, – kalbėjo Mažeikių rajono vadovas, priminęs, kad visai neseniai Mažeikiuose atidarytas Krizių centras. – Ačiū Valstybei už rūpestį žmonėmis, kuriems reikalinga pagalba. Dėkoju visiems, prisidėjusiems vykdant šį projektą – tokių žmonių buvo labai daug. Žemai lenkiu galvą prieš juos.“

Renginio šventinę nuotaiką jautriai kūrė Merkelio Račkausko gimnazijos mokytojas ekspertas Martynas Januška ir šios gimnazijos auklėtiniai.

Mažeikių rajono savivaldybės administracijos
Ryšių su visuomene skyriaus informacija