Nutukimas – psichologinė problema. Ar tikrai?

0
161

Nutukimas turi įtakos darbingumui, gyvenimo kokybei ir jo trukmei. Nutukę žmonės jaučia visuomenės spaudimą dėl neatitikimo visuomenėje egzistuojančių standartų. Atsiranda negatyvus savęs ir savo kūno vertinimas. To pasekmė – nutukę žmonės tampa uždari, mažiau fiziškai aktyvūs. Jie patenka tarsi  į užburtą ratą, išgyvena dėl antsvorio ir problemą sprendžia valgydami. 

Taigi nutukimą galime sieti su persivalgymu ir pasyviu gyvenimo būdu. Jis labai dažnai programuojamas dar vaikystėje.

Nutukimas tradiciškai apibūdinamas kaip riebalinio audinio perteklius. Svarbu pabrėžti, jog nutukimas –  tai žmogaus sveikatos sutrikimas, atsirandantis dėl skirtingo pobūdžio veiksnių. Vieni jų – įgimti, paveldėti, priklausantys nuo individualaus organizmo funkcionavimo, todėl sunkiai keičiami ar pašalinami.

Svorio didėjimui įtakos gali turėti skydliaukės, lytinių liaukų veiklos nepakankamumas, antinksčių augliai, gaminantys didelį kiekį kortizolio, hipofizės (posmegininės liaukos) ir hipotalaminės srities (pogumburio) reguliacinis sutrikimas. 
Kita veiksnių grupė priklauso nuo individą supančios aplinkos, jo paties ir šeimos įpročių, emocinės būsenos, gebėjimo ją valdyti. 
Svorio mažinimas – ilgalaikis procesas, trunkantis nuo mėnesio iki trijų, todėl specialistai siekia, kad jis būtų  mažiau varginantis, o stresas pakeliamas. Dietologas, rengdamas mitybos planą, įtraukia į jį paciento mėgstamus produktus, atsižvelgia į užimtumą, galimybę ruošti valgį.

Apsisprendus sumažinti svorį ir pagerinti savijautą svarbu skirti daugiau laiko fizinei veiklai. Fizinis aktyvumas ne tik gerina žmogaus sveikatą ir fizinę formą, bet ir mažina riziką susirgti įvairiomis lėtinėmis ligomis.
Deja, pasitaiko atvejų, kai nepadeda nei mityba, nei medikamentinis gydymas, nei fiziniai pratimai. Jei KMI (kūno masės indeksas) didesnis nei 40, nutukimą galima gydyti chirurginiu būdu. Skrandžio apjuosimas reguliuojamąja juosta – efektyvus didelio nutukimo gydymo būdų.

Sveikata pagerėja netekus 5–10 proc. kūno masės. Net 58 proc. sumažėja tikimybė susirgti cukriniu diabetu. Aterosklerozės grėsmė vyrams sumažėja 48 proc., o moterims 40 proc.

Diena.lt


Mazeikiu.info