Kaip išrinkti tinkamus batukus vaikams?

0
108

batu-kalnasIeškodami tinkamų batų savo mažiesiems, būkite atidūs: labai svarbu, kad vaikų kojų raumenys ir kaulai vystytųsi taisyklingai, t. y. laisvai ir nevaržomi. Netinkamai parinkti batai gali sukelti daugybę rūpesčių ateityje, o jūsų vaikas ims skųsis pėdų ir stuburo skausmais.

Kūdikių pėda yra itin minkšta ir lanksti. Pirmuosius dvejus metus pėdos skliautas dar nėra tinkamai susiformavęs, todėl pėda gali atrodyti plokščia – kojų riebalinis audinys ir raumenys dar nėra išsivystę. Vaikui augant pėdos skliautas ir raumenys vis labiau vystosi, todėl siaurėja pėdos forma. Pasiekus mokyklinį amžių, pėda sutvirtėja, tačiau vis dar yra jautri spaudimui. Iš tiesų pėdos formavimasis vyksta visą vaiko augimo laikotarpį, t. y. nuo pirmųjų žingsnių iki pilnametystės. Visus aštuoniolika metų pėda yra labai jautri fiziniam poveikiui, todėl avalynė privalo užtikrinti taisyklingą pėdučių vystymąsi.

Išsiruošę į parduotuvę, privalote ieškoti konkrečiai jūsų vaikui tinkančių batų. Net jei jūsų namuose pūpso batų kalnas, nepamirškite, kad vaikų drabužiams taikomos kitokios taisyklės – svarbu ne kiekybė, o kokybė. Geriau surasti vienus, bet puikiai vaiko kojai derančius batelius. Jei mažyliui dar nėra ketverių, jo kūno svoris pėdą spaudžia plokščiai, todėl žemė liečiama ne kulnu ir priekine pėdos dalimi, bet išorine pėdos dalimi. Jei jums atrodo, kad jūsų vaikas yra pilnapadis, visų pirma atlikite paprastą testą, t. y. pažiūrėkite į pėdą iš šono – jei viskas gerai, tuomet pastebėsite įlinkimą. Kad išlinkimas geriau matytųsi, paprašykite vaiko atsistoti ant pirštų galų. Jei norite apsaugoti vaiką nuo pilnapadystės, privalote pasirūpinti tinkama avalyne. Rinkitės batukus, kurių pirštų galas būtų erdvus – prieš pirštą turėtų būti centimetras laisvos vietos. Venkite itin stipriai pėdą suspaudžiančių batų. Be to, vaikų batukai turėtų turėti tvirtą ir ganą aukštą kulną, tačiau minkštą ir neslidų padą. Kad išvengtumėte nelaimių, rinkitės batukus, kurie gerai priglunda prie kojos, t. y. jie turi turėti patikimus raištelius, dirželius ar užtrauktukus. Kaip buvo minėta anksčiau – svarbiausia ne batų kalnas, o bent vieni visus vaiko poreikius atitinkantys lengvi ir patogūs batukai. Beje, nepasiduokite reklamai ir nepirkite batukų su ortopediniu įklotu. Apie jo būtinybę gali pasakyti šeimos gydytojas, bet ne batų pardavėjas.

Specialistai rekomenduoja pirmenybę teikti natūralių medžiagų batukams, kad kojytės galėtų kvėpuoti. Vaikams, neturintiems metų, rekomenduojami plokščio pado batukai, vyresniems, t. y. iki trijų metukų, rekomenduojami batai, kurių kulnas neviršytų pusės centimetrų, mokyklinio amžiaus vaikų batų kulnas gali būti aukštesnis, t. y. siekti 2–3 centimetrus.

Nors batai su lipdukais yra itin patogūs ir lengvai nuaunami, vis dėlto tvirčiausiai laikosi bateliai su raištukais, kadangi lipdukai, vaikui einant, atsilaisvina ir koja batelyje ima judėti. Batukai turi būti perkami įvertinus metų laiką. Rudenį būtina turėti guminius batukus, kadangi vaikai mėgsta šokinėti per balas. Tiesa, guminių batų nereikėtų avėti kasdien, kadangi vaiko kojytė, avint šiuos batus, negali kvėpuoti. Ieškodami žieminių batų, rinkitės grublėto pado gaminį, kad vaikas, eidamas slidžia danga, jaustųsi saugiai.