5.2 C
Neringa
2024 / 04 / 17

„Scanoramos“ meno vadovės Gražinos Arlickaitės patarimai teigiamų emocijų ieškotojams

Ar jau skaitėte?

Kiekvienais metais „Scanorama“ sprendžia tą pačią problemą – kiek Europos ir pasaulio kino situacija ir joje vykstantys procesai lemia mūsų pasirinkimus. Kodėl į vienuolika festivalio programų sugula būtent mūsų rodomi filmai. Žvelgiant plačiau, vis įdomesni darosi Europos kine vykstantys požiūrių, stilių, krypčių dialogai ir kine, ir net atskiruose filmuose. Vis dažniau tirpsta ribos tarp išmonės ir realybės, žanrų ir stilių, susiklosčiusių tradicijų ir jų inovatyvaus podirvio.

- Reklama -

Istorinės sąmonės, asmens tapatybės temos, tradicinių sąvokų prasmė ir eksperimento erdvės, žvilgsnis į turtingas biografijas retrosektyvų lauke, realybės apmąstymo skirtybės – visa tai rado vietą ir tradicinėse, ir naujose šių metų programose. Dabar, kai jau ryškėja filmų lankomumo dinamika, atsiskleidžia žiūrovų noras matyti filmus, kuriė skatina neprarasti vilties, atsidūrus net ir dramatiškose situacijose. Noriu priminti šiuos filmus ir pakviesti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino mylėtojus pasinaudoti proga juos pamatyti.

„Gyveno kartą Uvė“, rež. Hannes Holm, Švedija, 2015

gyveno-karta-uveSeno bambeklio Uvės (akt. Rolf Lassgård) nemėgsta niekas, įskaitant jį patį. Vyras neturi draugų, verčia aplinkinius laikytis jo taisyklių ir planuoja savižudybę. Tačiau kai nauja kaimynė (akt. Bahar Pars) su šeima atsitiktinai sutraiško Uvės pašto dėžutę, jo gyvenimas netikėtai pasikeičia. Sentimentalus ir sąmojingas filmas „Gyveno kartą Uvė“ – įkvepiantis priminimas, kad gyvenimo prasmė yra tarpasmeniniai santykiai. Filmas sukurtas pagal to paties pavadinimo Fredriko Backmano romaną, 2014 m. išverstą ir į lietuvių kalbą.

„Ateitis“, rež. Mia Hansen-Løve, Prancūzija, 2016

ateitis„Moterys po keturiasdešimties nieko vertos“, – sako pagrindinė filmo herojė, vidurio amžiaus filosofijos mokytoja Natali (akt. Isabelle Huppert), kuriai po 25 kartu pragyventų metų sutuoktinis praneša išeinąs pas kitą. Tuo pat metu slaugos namuose miršta Natali motina, o ilgametis leidėjas nutraukia jos rašyto vadovėlio ir kuruotos filosofijos skaitinių serijos moksleiviams leidybą. Natali tampa visiškai laisva. „Ateitis“ subtiliai atveria įvairiapusį moters portretą: ekrane matome ir atpažįstame abejonę, nuovargį, nusivylimą, paiešką, viltį ir laimę – visa, kas mus skiria ir jungia.

- Reklama -

„Rimti žaidimai“, Pernilla August, Švedija, Danija, Norvegija, 2016

rimti-zaidimaiNepasiturintys jaunuoliai – žinomo tapytojo dukra Lidija (akt. Karin Franz Körlof) ir aspiruojantis žurnalistas Arvidas (akt. Sverrir Gudnason) – įsimyli. Jie nepajėgia atsispirti vienas kitam, tačiau vienas veda pasiturinčio tėvo dukterį, o kita, mirus tėvui, išteka už pagyvenusio turtingo verslininko. Nė vienas jų nėra laimingas santuokoje, tačiau kai jie vėl susitinka, regis, kad jiems nelemta būti nei kartu, nei atskirai. Tai aistringa meilės istorija apie mūsų norus ir kainą, kurią esame pasirengę už juos sumokėti. Filmas pastatytas pagal Hjalma Söderberg romaną „Rimtas žaidimas“.

„Šeimos šventė“, rež. Szabolcs Hajdu, Vengrija, 2016

seimos-sventeVėlų vakarą Esterą (akt. Orsolya Török-Illyés), jos vyrą Farką (akt. Szabolcs Hajdu) ir sūnų Bruną (akt. Zsigmond Hajdu) užgriūva netikėti svečiai. Esteros sesuo Ernela (akt. Erika Tankó), jos vyras Albertas (akt. Domokos Szabó) ir duktė Laura (akt. Lujza Hajdu) grįžta namo po nesėkmingo bandymo įsikurti Škotijoje. Dvi šeimos kurį laiką apsistoja viename bute. Bendras gyvenimas nė iš tolo neprimena idiliškos vienovės. Gyvi veikėjai ir jų dialogai įsuka kasdienių situacijų kaleidoskopą ir negailestingai brėžia abipusio pakantumo ribas, apnuogina aplinkybių įkaitais tapusių žmonių santykius.

- Reklama -

„Nepažįstamoji“, rež. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Prancūzija, Belgija, 2016

nepazistamojiJauna gydytoja Ženi Davan (akt. Adèle Haenel) vadovauja klinikai Lježo priemiestyje. Vėlų vakarą pasigirsta skambutis į duris. Ženi sulaiko pakilusį kolegą (akt. Olivier Bonnaud) – darbo valandos jau pasibaigusios. Kitą rytą ją pasiekia žinia, kad vakar mirė pagalbos ieškanti moteris. Gydytojos gyvenimą aptemdo kaltės šešėlis. Ji ryžtasi išsiaiškinti, kas buvo nenustatytos tapatybės moteris ir kas atsakingas už jos mirtį.

„Savaitė ir viena diena“, rež. Asaph Polonsky, Izraelis, 2016

savaite-ir-viena-dienaKai Ejalas (akt. Shai Avivi) baigia tradicinį žydų savaitės gedulą dėl mirusio sūnaus,  žmona (akt. Evgenia Dodina) ragina jį grįžti prie kasdienio gyvenimo. Tačiau vyras, apsirūkęs su jaunu kaimynu (akt. Tomer Kapon), leidžiasi į nuotykius ir suvokia, kad dar liko dalykų, dėl kurių verta gyventi. Asapho Polonskio filmas – psichologiškai niuansuotas, tikslus ir sveiko humoro nestokojantis žvilgsnis į gedulą.

„Naujienos iš Marso“, rež. Dominik Moll, Prancūzija, Belgija, 2016

naujienos-is-marso-planetosFilipas Marsas (akt. François Damiens) – racionalus žmogus, gyvenantis neracionaliame pasaulyje. Jis stengiasi būti geru tėvu, buvusiu vyru, kolega ir broliu, tačiau mažas jo pasaulis nulekia nuo savo orbitos. Jo sūnus virsta karingu vegetaru, duktė – pasipūtusia karjeriste, o sesuo pardavinėja didžiulius nuogų jų tėvų paveikslus. Galiausiai, Filipo gyvenimo scenoje pasirodo psichiškai nestabilus bendradarbis Žeromas (akt. Vincent Macaigne) ir jo gyvenimą visiškai išmuša iš rikiuotės. Filme „Naujienos iš Marso planetos“, pasitelkiant juodąjį humorą, puikius aktorius ir žiupsnelį siurrealizmo, kuriamas naujas požiūris į šeimos vertybes.

„Sveiki atvykę į Norvegiją!“, rež. Rune Denstad Langlo, Norvegija, 2016

sveiki-atvyke-i-norvegijaGiedrai kalbėti apie sudėtingus dalykus, tokius kaip pastaraisiais metais Europą krečianti pabėgėlių krizė, yra nemenkas išbandymas. Tačiau atrodo, jog šis filmas sugeba ir juoko ašarą išspausti, ir priminti, kad nuo Afrikos iki Arkties svarbiausia būti žmogumi.

Ne itin sėkmingas verslininkas Primusas (akt. Anders Baasmo Christiansen) sugalvoja planą, kaip žūtbūt išlaikyti šeimos verslą – viešbutį. Jis nusprendžia transformuoti viešbutį į pabėgėlių priėmimo centrą, ir pusšimtį jų priglaudžia dar nė nebaigęs statybos darbų. Ne visai suvokiantį, ką daro, verslininką gelbsti kur kas nuovokesnis pabėgėlis Abedi (akt. Olivier Mukata), be kurio centre jau pirmą vakarą būtų įsiplieskęs religinis karas.

„Seklūs vandenys“, rež. Bruno Dumont, Prancūzija, Vokietija, 2016

seklus-vandenys1910 m. vasara. Nuošalus Šiaurės Prancūzijos pajūrio kaimelis. Ant kalvos įsikūrusioje viloje atostogauja aristokratų šeima, slėnyje gyvena žvejai. Netikėtai vietovėje pradeda dingti žmonės. Ne vietiniai, o atostogautojai. Vienas už kitą spalvingesni veikėjai įsivelia į teatrališką detektyvą, kuriame netrūksta nei aikštingų nuoalpių, nei uždraustų jausmų.

„Gražiosios Aranchueso dienos“, rež. Wim Wender, Prancūzija, Vokietija, 2016

graziosios-aranchueso-diensKarštą vasaros dieną autorius (akt. Jenz Harzez) rašo knygą savo studijoje, o lauke personažai dalyvauja jo kuriamame pokalbyje. Moteris (akt. Sophie Semin) analitiškai ir atvirai atpasakoja savo meilių istorijas, vedama pašnekovo (akt. Reda Kateb) klausimų. Vasaros grožiu ir kaitra alsuojanti juosta „Gražios dienos Aranchuese“ – istorija apie moralinius konfliktus ir seksualines patirtis, išryškėjanti besiliejančiame dviejų archetipų pokalbyje.

Laisvalaikio.info

- Reklama -

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...

5 savybės, dėl kurių pistacijos pelnytai vadinamos idealiu užkandžiu

Pistacijos – vieni seniausių riešutų pasaulyje, tūkstančius metų auginami Viduriniuose Rytuose. Šis užkandis dėmesio nusipelnė ne tik dėl egzotiško skonio, bet ir dėl daugybės naudingų savybių sveikatai. Štai dėl kokių priežasčių mitybos specialistai pistacijas...

Ką daryti šiuo metu grįžus ar atvykus iš užsienio dėl saviizoliacijos?

Švelninant karantino sąlygas, sparčiai daugėja užklausų, ką daryti grįžus ar atvykus iš užsienio. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad visi asmenys, grįžę ar atvykę iš bet kurios užsienio valstybės į Lietuvą,...