Pasirūpinkite vaikų sveikata dar vasarą

0
203

Vaikų-sveikatos-patikrinimaVilniaus teritorinė ligonių kasa (Vilniaus TLK) primena tėveliams pasirūpinti vaikų sveikatos patikrinimu vasarą, nelaukti naujų mokslo metų pradžios. Kiekvienais metais ugdymo įstaigai tėvai turi pateikti ne anksčiau kaip prieš metus išduotą vaiko sveikatos pažymėjimą.

Kaip kasmet, taip ir šiemet, ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų tėvai privalo pasirūpinti savo atžalų sveikatos patikra ir ugdymo įstaigai pateikti specialios formos pažymėjimą. Profilaktiškai tikrintis sveikatą ir apsilankyti pas šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų.

Sveikatos patikros metu šeimos ar vaikų ligų gydytojas įvertina vaiko fizinę būklę ir jo galimybes dalyvauti mokyklos ugdymo veikloje. Įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujospūdį, regą, kraujotakos, kvėpavimo, nervų, virškinimo, skeleto-raumenų ir kitų sistemų funkcionavimą. Taip pat nustato ir fizinio ugdymo grupę. Jeigu vaikas dėl sveikatos būklės atleidžiamas nuo kūno kultūros pamokų, gydytojas nurodo kuriam laikui. Vertinimų duomenys ir rekomendacijos įrašomi išduodamame sveikatos pažymėjime. Jame taip pat pateikiama informacija apie skubią pagalbą vaikui, sergančiam alergija, lėtinėmis ar kitomis ligomis, nurodant pirmosios pagalbos priemones.

„Viena dažniausių gydytojų rekomendacijų yra krūvio ribojimas kūno kultūros pamokose. Nežinodamas mokinio sveikatos būklės, mokytojas gali iš vaiko reikalauti to, ko jam negalima daryti, ir taip sukelti pavojų jo sveikatai. Vaikams, turintiems regos problemų, remiantis pažymoje pateikta informacija, yra nustatoma, kur tinkamiau sėdėti užsiėmimo metu“, – teigia Vilniaus TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Rūta Liaudanskienė.

Atlikdamas kasmetinį sveikatos patikrinimą, odontologas įvertina vaiko dantų ir žandikaulių būklę, informuoja apie dantų ėduonies profilaktikos priemones. Vaikams nuo 6 iki 14 metų ir jų tėveliams primena apie krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programą, kurioje dalyvaujantiems vaikams paslaugos teikiamos nemokamai.

„Profilaktiniais sveikatos patikrinimais siekiama ankstyvuoju ligos periodu diagnozuoti funkcinius bei fiziologinius pakitimus ir kuo anksčiau nustatyti rizikos veiksnius. Jeigu gydytojas, nustatęs ir įvertinęs rizikos veiksnius, mano esant indikacijų, vaikas siunčiamas į kitų gydytojų specialistų konsultaciją. Remiantis apibendrintais profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenimis, galima nustatyti vaikų sveikatos problemas ir numatyti juos varginančių negalavimų pašalinimo priemones. Visi tyrimai gali užtrukti, todėl raginame tėvelius profilaktinių sveikatos patikrinimų neatidėti iki paskutinės dienos“, – primena R. Liaudanskienė.

Dėl profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo reikia iš anksto užsiregistruoti pas savo šeimos gydytoją ir odontologą. Nurodytu laiku į sveikatos priežiūros įstaigą atvykusį vaiką turi lydėti vienas iš tėvų arba teisėtų globėjų, kurių sutikimo reikia norint patikrinti vaiko sveikatą.

Vilniaus TLK primena, kad profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas yra apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis ir tėvams Vaiko sveikatos pažymėjimas nieko nekainuoja.

Jeigu kyla klausimų, į teritorinę ligonių kasą skambinkite šiais numeriais: 8 700 88888, (8 5) 212 0000, rašykite el. p. vitlk@vlk.lt, info@vlk.lt arba daugiau informacijos ieškokite internetinėje svetainėje www.vilniaustlk.lt

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija