5.3 C
Neringa
2024 / 04 / 25

Energijos ir stipraus imuniteto paslaptys rudenį: fizinė veikla, grynas oras, mityba ir vitaminai

Ar jau skaitėte?

sportasPoliklinikose ir šeimos klinikose dabar – pats darbymetis. Ilgos pacientų, besiskundžiančių peršalimu, nusilpusiu imunitetu, gerklės skausmu ar turinčių gripo simptomų, eilės prie gydytojų kabinetų nusidriekia kasdien. Kauno technologijos universiteto (KTU) Sporto centro trenerė Loreta Šapokienė dalinasi naudingais patarimais, kaip rudenį išvengti susirgimų ir dažnų vizitų pas gydytojus.

- Reklama -

Vartus ligų sukėlėjams atveria peršalimas, nusilpęs imunitetas, mažas fizinis aktyvumas, neteisingas organizmo grūdinimas, vardija KTU Sporto centro Laisvalaikio sporto ir sveikatingumo skyriaus Sporto ir mokymo bazių grupės trenerė L. Šapokienė. Specialistė pataria nevengti buvimo gryname ore, vartoti vitaminus, gerti daug vandens ir išlaikyti pastovų fizinį krūvį.

– Šaltuoju metų periodu, kai norisi sočiau pavalgyti ir šiltai įsisupus į apklotą pagulėti ilgiau, kodėl svarbu daugiau judėti, būti gryname ore?, – paklausėme KTU trenerės.

– Įvairūs fiziniai pratimai labai išjudina visą organizmą, suaktyvina medžiagų apykaitą bei deguonies įsisavinimą, teigiamai veikia širdies-kraujagyslių sistemą ir gelbsti norint išvengti peršalimo ligų.

Atsparumą ligoms didinsime jei neperšalsime, vengsime didelių oro temperatūros skirtumų ir skersvėjų. Net ir šaltuoju metų laiku reikia vėdinti patalpas – sudaryti skersvėjį nors 5-10 min., nes tai mažina patalpose esančių virusų plitimą, aprūpina mūsų organizmą deguonimi – labai svarbiu veiksniu kovoje prieš įvairias infekcijas.

Šaltuoju metų laiku labai svarbu pabūti gryname ore, nes tik pakankamas deguonies kiekis suteikia kūnui galimybę pačiam susigrąžinti pusiausvyrą bei stiprinti imunitetą. Deguonis ramina ir stabilizuoja nervų sistemos veiklą.

- Reklama -

kaip-sveikai-gyventi-rudeniVisai nesvarbu kokią fizinio aktyvumo formą pasirinkti – jogą, bėgimą, plaukimą baseine, svar­biau­sia, kad fizinis krūvis būtų pastovus ir saikingas. Sportas nuo 30 min­učių iki 1 val. per dieną dovanoja sveikatą ir stiprina imu­nitetą. Tuo tarpu dideli fiziniai krūviai silp­n­ina mūsų imuninę sis­temą: po fizinio krūvio 12 val. žmogus būna imles­nis įvairi­oms infekcijoms.

– Kaip reikia grūdintis, norint nepersišaldyti? Kokias klaidas daro žmonės, siekdami stipraus imuniteto?

– Grūdinimasis – tai kasdienis, tikslingai nukreiptas procesas, didinantis atsparumą šalčiui per specializuotas procedūras ir pratimus. Apie peršalimo ligų profilaktiką turime galvoti dar šiltuoju metų laiku.

Nuolat būdami gryname ore, poilsiaudami, mėgaudamiesi gamta, saule, grūdindami savo organizmą maudynėmis ežeruose, upėse, jūrose kaupiame jėgas žvarbiam rudeniui. Grūdintis reikia esant geros fizinės būklės. Išsekus grūdintis ir apskritai bet koks atšalimas yra neleistinas ir pavojingas.

- Reklama -

– Kaip reikėtų maitintis ir kokio režimo laikytis, kad šaltuoju metų sezonu galėtume džiaugtis gera savijauta ir energija?

– Šaltuoju metų laiku, kaip ir vasarą, galima reguliuoti savo kūno svorį laikantis sveikos gyvensenos ir mitybos principų.

Didžiausia klaida, daroma šaltuoju metų periodu – per dideli maisto kiekiai ir netinkamas maisto pasirinkimas. Atšalus orams daugelis griebiasi labai riebių ir kaloringų patiekalų. Žmonės dažniau renkasi paprastuosius angliavandenius, daugiausiai saldumynus, įvairius kepinius ar daug krakmolo turinčius produktus.

Valgoma per daug mėsos, vartojami riebūs padažai. Ilgėjant vakarams prasideda užkandžiavimai prie televizoriaus ekrano, pasirenkamas pasyvus gyvenimo būdas, suvartojama mažiau skysčių, dėl to silpnėja imuninė sistema, pradedame prastai jaustis, trūksta energijos ir ima pulti įvairios peršalimo, infekcinės ligos.

Reiktų stengtis neperkrauti organizmo sunkiu ir nepilnaverčiu maistu, vengti perdirbtų produktų, produktų, kuriuose yra daug cukraus, atsisakyti naktinių užkandžiavimų, o vartoti daugiau daržovių, vaisių.

Taip pat nepamirškime gerti vandens. Tik, skirtingai nei vasaros metu, reiktų gerti ne šaltą, o šiltą vandenį, pagardintą citrina ir šlakeliu medaus. Toks vanduo sustiprina imuninę sistemą, papildo organizmą taip reikiamu vitaminu C, kurio pagrindinė funkcija „šarminti“ organizmą ir kovoti su peršalimo ligomis. Keleto litrų vandens per dieną išgėrimas gali padėti numesti svorio, pagerinti virškinimo veiklą.

– Kokia fizine veikla rekomenduotumėte užsiimti artėjant žiemai ir žiemos metu? Ką patartumėte daryti tiems žmonėms, kurie po darbo neturi galimybės eiti į sporto klubą ar baseiną?

– Vienareikšmiško patarimo nėra. Tinka bet kuri fizinio aktyvumo forma – ar tai būtų sniego kasimas lauke, pasivaikščiojimas su augintiniu prie namų ar netoliese esančiame parke, namų ūkio darbai ir panašiai. Svarbu nors kiek judėti ir bent retkarčiais automobilį iškeisti į pasivaikščiojimą lauke ar, pavyzdžiui, pasikėlimą liftu – į lipimą laiptais.

– Kokie maisto produktai, vitaminai turėtų būtinai atsirasti kiekvieno mityboje, artėjant žiemos sezonui?

– Organizmui labai svarbu gauti pakankamus kiekius vitaminų. Mano nuomone, šaltuoju metų laikų vieni svarbiausių yra ne tik vitaminas C, kurio gausu vaisiuose ir daržovėse, bet ir vitaminas A – stiprus antioksidantas, dalyvaujantis įvairiuose organizmo apykaitos procesuose. Jo pakankamai daug yra kepenėlėse, kiaušiniuose, moliūguose, morkose, pomidoruose, obuoliuose, šaltalankiuose.

Labai svarbus ir vitaminas D, kuris organizme yra atsakingas už mineralinį balansą.

Vasarą jis gaminasi pats savaime, veikiamas saulės šviesos ir šilumos. Papildyti jo atsargas galime valgydami varškę, sūrį, riebią žuvį, grybus.

Vitaminas E eritrocitus mūsų kraujyje daro atsparesnius virusams. Jo ieškoti vertėtų aliejuose, žalios spalvos daržovėse, kukurūzuose, riešutuose ir daigintuose grūduose. Kaip ir šiltuoju metų laiku, taip ir atšalus orams labai svarbu laikytis sveikos ir pilnavertės mitybos principų.

Akvilė Sebežiova
Viešųjų ryšių projektų vadovė
Kauno technologijos universitetas

- Reklama -

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...

5 savybės, dėl kurių pistacijos pelnytai vadinamos idealiu užkandžiu

Pistacijos – vieni seniausių riešutų pasaulyje, tūkstančius metų auginami Viduriniuose Rytuose. Šis užkandis dėmesio nusipelnė ne tik dėl egzotiško skonio, bet ir dėl daugybės naudingų savybių sveikatai. Štai dėl kokių priežasčių mitybos specialistai pistacijas...

Ką daryti šiuo metu grįžus ar atvykus iš užsienio dėl saviizoliacijos?

Švelninant karantino sąlygas, sparčiai daugėja užklausų, ką daryti grįžus ar atvykus iš užsienio. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad visi asmenys, grįžę ar atvykę iš bet kurios užsienio valstybės į Lietuvą,...