Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė
Home » Gyvenimas » „Rudens ligų“ galima išvengti

„Rudens ligų“ galima išvengti

 

Ruduo – tai metas, kai ima anksčiau temti, atvėsta oras, gamta nusidažo ypatingomis spalvomis, šeimos vis dažniau renkasi prie bendro stalo, namai ima kvepėti rudeninių vaisių pyragais, vis labiau susirūpinama sveikata. Kartu su vėsiais, darganotais rudens orais prasideda ir per vasarą užmirštų ligų ataka. Dažnai žmonės žvarbią dieną pamiršta deramai apsirengti ir peršąla tie, kurių nusilpusi imuninė sistema, kurią griauna ir kasdien gaunamas stresas. Pabjūra ir mūsų nuotaika, kai kuriuos žmones kamuoja ir rudeninė depresija.

„Rudens ligų“ sukėlėjai yra įvairios bakterijos ir virusai. Daugelis jų gyvena žmogaus organizme: nosiaryklėje ir ryklėje. Šiuo laikotarpiu svarbu sustiprinti organizmo apsaugines savybes. Būtina su maistu gauti daug vitaminų, kalcio ir mikroelementų. Ypač naudingi – nepavojingi augalinės kilmės preparatai, ženšenio spiritiniai užpilai, citrusiniai vaisiai, medus, naminiai vištienos buljonai. Profilaktiškai naudinga kasdien paskalauti gerklę stipriu druskos tirpalu. Juo galima praplauti nosies angas, šios procedūros užgrūdina gleivinę.

Organizmą nuo peršalimo saugo įvairių žolelių ir džiovintų uogų arbatos: mėtų, liepų, obuolių, juodųjų serbentų, bruknių, aviečių. Jos palengvina uždegiminį procesą. Šalpusniai, liepų žiedai gera priemonė nuo bronchito. Daržovių sultyse daug vitamino A, mineralinių medžiagų: kalio, natrio kalcio, geležies.

Obuoliai – ne tik sveikatos, bet ir grožio šaltinis. Juose daug antioksidantų, mikroelementų -fosforo, kalcio, magnio, geležies, vitaminų- C, E, PP ir B grupės vitaminai, kurie padeda susidoroti su stresu, stiprina nervų sistemą, saugo odą. Obuoliai taip pat valo kraujagyslių sieneles. Svarainis- „lietuviška citrina“ stiprina imunitetą, slopina kosulį (sėklų arbata), turi antibakterinių bei antiseptinių savybių. Gera gerklės skalavimo priemonė sergant angina.

Medų senovės graikai laikė kone panacėja nuo visų ligų, profilaktinė priemonė nuo peršalimų, bronchitų.

Australijos mokslininkai ištyrė, kad pomidorai ne tik pailgina jaunystę, bet ir sumažėja rizika susirgti daugeliu onkologinių ligų. Pomidorai priklauso organizmui gyvybiškai svarbių produktų dešimtukui: pienas, kefyras, bulvės, špinatai, žuvis, bananai, juoda duona, pupelės ir augalinis aliejus.

Bene didžiausi vaistų konkurentai yra svogūnas ir česnakas. Juose gausu vitaminų, mineralinių druskų, eterinių aliejų, fitoncidų, kurie naikina dizenterijos bakterijas, streptokokus.

Išvengti peršalimo ligų padeda organizmo grūdinimas. Naudinga kasdien pasivaikščioti, kad ir koks oras būtų. Svarbu, kad rūbai būtų natūralaus pluošto, sugebėtų išsaugoti šilumą.

Svarbios ir kontrastinės vandens (karšto ir šalto) procedūros, karšta vonia su jūros druska bei žolelių nuoviru.

Rudens laikotarpiu nuo žalingo streso poveikio bei blogos rudeninės nuotaikos patariama ilgiau pamiegoti, vartoti vitaminus, neperšalti, daugiau judėti,  užsiimti kokia nors nauja veikla (sportuoti, plaukioti baseine) bei prisitaikyti prie staigių klimato pasikeitimų.

Pasaulis yra gražus visada – nesvarbu ar žydi sodai, ar gelsta lapai, ar siaučia žiemos pūgos. Svarbu neprarasti gyvenimo džiaugsmo, juk ruduo nėra „gyvenimo pabaiga“.

Informacija pagal www.manosveikata.lt parengė Irena Marcinkienė Telšių visuomenės sveikatos centro Plungės skyriaus vyresnioji specialistė.

Mažeikių.info


 

(Visited 18 times, 1 visits today)